Висуньте язик перед дзеркалом і дізнайтеся про стан організму.

Язик — це своєрідне дзеркало стану всього організму. Саме тому лікарі так часто просять пацієнтів показати його. У здорової людини язик має бути блідо-рожевого кольору, з добре помітним смаковими сосочками і поздовжньою складкою по центру.

Варіантом норми також вважається невелика кількість білястого нальоту, який в теплу пору року може ставати трохи щільнішим, а взимку — набувати жовтуватого відтінку, головне — він му­сить легко зчищатися зубною щіткою і не мати неприємного запаху.

 

Коли варто турбуватися?

Приводом для занепокоєння має стати постійний щільний білий наліт на язиці (в таких випадках кажуть, що язик обкладений), який повністю об­лягає слизову оболонку. Тривожним симптомом вважається і незвичай­ний колір нальоту: жовтий, зелений, чорний, сірий або коричневий.

Має насторожити і зміна консистенції нальоту — якщо вона стала щільною, схо­жою на м’який сир, слизькою або лип­кою, а також поява неприємного запаху. Рекомендується звернутися до лікаря і в тому разі, якщо сам язик змінив колір і з рожевого став яскраво-червоним, си­нюватим або, навпаки, дуже блідим.

Перелічені вище зміни можуть свід­чити як про стоматологічні патології, так і про гострі або хронічні захворю­вання внутрішніх органів.

Шукаємо причину: діабет, онкологія, шлунок?

Для початку потрібно виключити дві легко пе­реборні причини постійного білого або жовтуватого нальоту на язиці: це непра­вильна гігієна порожнини рота і куріння. У першому випадку  вам потрібно не забувати при чищенні зубів очищати ще і язик (для цього призначена зворотна сторона багатьох зубних щіток або спе­ціальний скребок), у другому — відмови­тися від шкідливої звички.

Призвести до утворення нальоту мо­жуть також проблеми з носовим ди­ханням, зловживання м’якою їжею, стрес, гормональний збій, гіповіта­міноз, вживання деяких ліків (на­приклад, антибіотиків), закреп або діарея.

Що стосується стоматологічних патологій, то наліт на язиці може бути супут­ником стоматиту, гінгівіту, пародонтозу або глоситу (запалення язика).

Також наліт часто свідчить про за­хворювання шлунка та кишківника (га­стрит, виразкову хворобу, ентероколіт, дуоденіт, панкреатит) і кандидоз по­рожнини рота. Трохи рідше це сигнал про інфекційні та паразитарні хвороби,

проблеми з нирками, печінкою, жов­чним міхуром або органами дихання. Крім того, обкладений язик може спо­стерігатися при цукровому діабеті та онкологічних патологіях.