Язик — це своєрідне дзеркало стану всього організму. Саме тому лікарі так часто просять пацієнтів показати його. У здорової людини язик має бути блідо-рожевого кольору, з добре помітним смаковими сосочками і поздовжньою складкою по центру.
Варіантом норми також вважається невелика кількість білястого нальоту, який в теплу пору року може ставати трохи щільнішим, а взимку — набувати жовтуватого відтінку, головне — він мусить легко зчищатися зубною щіткою і не мати неприємного запаху.
Коли варто турбуватися?
Приводом для занепокоєння має стати постійний щільний білий наліт на язиці (в таких випадках кажуть, що язик обкладений), який повністю облягає слизову оболонку. Тривожним симптомом вважається і незвичайний колір нальоту: жовтий, зелений, чорний, сірий або коричневий.
Має насторожити і зміна консистенції нальоту — якщо вона стала щільною, схожою на м’який сир, слизькою або липкою, а також поява неприємного запаху. Рекомендується звернутися до лікаря і в тому разі, якщо сам язик змінив колір і з рожевого став яскраво-червоним, синюватим або, навпаки, дуже блідим.
Перелічені вище зміни можуть свідчити як про стоматологічні патології, так і про гострі або хронічні захворювання внутрішніх органів.
Шукаємо причину: діабет, онкологія, шлунок?
Для початку потрібно виключити дві легко переборні причини постійного білого або жовтуватого нальоту на язиці: це неправильна гігієна порожнини рота і куріння. У першому випадку вам потрібно не забувати при чищенні зубів очищати ще і язик (для цього призначена зворотна сторона багатьох зубних щіток або спеціальний скребок), у другому — відмовитися від шкідливої звички.
Призвести до утворення нальоту можуть також проблеми з носовим диханням, зловживання м’якою їжею, стрес, гормональний збій, гіповітаміноз, вживання деяких ліків (наприклад, антибіотиків), закреп або діарея.
Що стосується стоматологічних патологій, то наліт на язиці може бути супутником стоматиту, гінгівіту, пародонтозу або глоситу (запалення язика).
Також наліт часто свідчить про захворювання шлунка та кишківника (гастрит, виразкову хворобу, ентероколіт, дуоденіт, панкреатит) і кандидоз порожнини рота. Трохи рідше це сигнал про інфекційні та паразитарні хвороби,
проблеми з нирками, печінкою, жовчним міхуром або органами дихання. Крім того, обкладений язик може спостерігатися при цукровому діабеті та онкологічних патологіях.