Якщо осінь тепла і суха, як у цьому році, то дерева знемагають від спраги та потребують допомоги. І навіть пізні осінні дощі не замінять штучний полив. Осінній полив саду забезпечить успішну зимівлю плодових дерев, радять агротехніки.
Чому сад треба полити
Сад треба полити тому, що в осінні місяці продовжується ріст коренів і накопичення запасних поживних речовин.
Вологий ґрунт має великі переваги. Він добре зберігає тепло, повільніше промерзає і відтає, тому коливання температури взимку будуть плавними – менш стресовими для рослин. Такий ґрунт замерзне зверху, але коріння не постраждає навіть у сувору та малосніжну зиму. А ось нестача вологи призводить до затримування вегетації.
Завдяки осінньому поливу можна запобігти й весняному дефіциту вологи, адже зими в Україні далеко не завжди багатосніжні, вважають експерти.
Які дерева все ж не варто поливати
Але для кісточкових (абрикоса, різні види слив, алича, повстяна вишня) вологозарядковий полив швидше шкідливий. Він може провокувати запрівання кореневої шийки. Проте, якщо осінь надто суха, можна застосувати штучний полив у половину норми. Після цього слід обов’язково розпушити ґрунт навколо кореневої шийки, щоб зайва вода зійшла. Під кісточковими культурами вода не повинна накопичуватися та довго стояти – це може призвести не лише до загнивання кореневої шийки, а й загибелі дерева.
Також не принесе користі вологозарядковий полив на важких глинистих ґрунтах, на ділянках із ґрунтовими водами, які залягають високо, та на занижених ділянках (зокрема, рови, балки).
Коли та як поливати сад
Штучний полив краще проводити коли більша частина листя вже опала. Температура повітря має бути не вища +3°С. Якщо полити раніше, у рослин може початися вторинне зростання.
Щоб добре промочити ґрунт з низьким рівнем ґрунтових вод, слід у середньому влити приблизно 100 л на 1 кв. м. Проте кожен випадок індивідуальний. Під молоде дерево (менше ніж п’ять років) досить влити 50 л води, під доросле – можна й 200 л.
Полив бажано проводити не за один день, а розподілити на 3 дні. У дощову осінь поливати можна менше приблизно на 30%, ніж у суху. У бездощовий період полив можна збільшити на 30%.
На важкому ґрунті вода поглинається важче, тому по периметру крони роблять кілька свердловин на глибину 2 м і поливають у них. Ширина кола свердловин має бути приблизно 15-20 см. На ґрунтах з гарним дренажем кладуть шланг під крону, час від часу змінюючи його положення. Навколо стовбура слід зробити прикореневий круг, щоб вода не розтікалася. На піщаних ґрунтах рекомендується проводити розбризкування.
На яку глибину має бути зволожений ґрунт
Корені поглинають восени поживні речовини, які були витрачені в період плодоношення. Рослина черпає їх не з сухого ґрунту, а з вологого. Тому він повинен бути добре зволоженим не на рівні росту трави, а на глибині залягання кореневої системи. Для вдалої зимівлі садових кущів має бути 0,6 м вологи, а для дерева – до 2 м.
Суха земля не лише не підживить рослину, а й знизить їй імунітет та підвищить імовірність підмерзання гілок та дерев у зимовий період.
І підсумуємо…
Якщо не вжити заходів, спрямованих на поповнення та утримування вологи, на дереві спостерігатиметься пізніша поява листя, слабке і пізнє цвітіння. Тобто, рослини відставатимуть у розвитку.
Після осіннього поливу неодмінно слід розпушити землю для зменшення промерзання взимку та мульчувати ґрунт соломою, торфом або листям.
Ще читайте Агротехніки назвали культури, які можна залишити зимувати на грядці,
а також Шість кращих варіантів мульчування озимого часнику: радять агрономи
