Як подовжити життя кущів томатів?

 

До кінця липня кущі томатів активно плодо­носять. Однак не всі городники знають, що життя рослин мож­на продовжити — практично до осінніх холодів якщо провести їх омолодження.

Перший спосіб.  У високорослих сортів прищипують верхівку головного стебла, а один верхній пасинок залишають для росту (переводять на нього верхівку). На нижній частині стеб­ла видаляють листя, відв’язують його від шпалери і опускають на землю кільцями, укладаючи в канавку і присипаючи компостом. Стебло з плодами і квітками, що залишилося на поверхні, підв’язують до опори, поливають і мульчують. Приблизно  через два тижні утворюються додаткові ко­рені, ріст рослини посилюється, відновлюється плодоношення.

Другий спосіб. Пасинки з сортів, у яких невеликі плоди, зрізують з куща, ставлять у воду в тінистому місці і періодично замінюють воду свіжою. Через 7-10 днів на живцях з’являється коріння. Залишається тільки посади­ти їх між дорослими кущами або на грядку, що звільнилася.

Вони швидко приживаються і починають цвісти. Таким же чином заготовлені пасинки з дрібноплідних сор­тів типу черрі можна посадити в горщик і восени перенести у приміщення. Тоді свіжі помідорчи­ки дозріють до Нового року.

Щоб нові ‘ пасинки почали бурхли­вий ріст, кущі потрібно обробити стимуляторами, наприклад епіном, біостимом тощо, а потім піджи­вити азотним добривом (сечовиною). Якщо листя у кущів блідо-зелене або  майже жовте, то можна   дати по 5 г сечовини на  одну рослину. Якщо ж кущі  жирують, від внесення азоту краще відмовитися.