Як допомогти томатам пережити літню спеку

Помідори — південні рослини, тому в тепле літо вони відчувають себе цілком впевнено, швидко розвиваються і добре плодоносять. Але затяжна виснажлива спека навіть їм дається непросто.

При належному поливі томати, перці і баклажани здатні витримати будь-яку спеку.

Коли стовпчик термометра в тіні піднімається вище позначки в 35 градусів вдень, а вночі температура не опускається нижче +19 C, як в пустельному Єгипті в жовтні, помідори сповільнюються в розвитку, прагнучи розумно витрачати цілющу вологу.

Замість одного разу на день в жарку погоду поливайте томати двічі, вранці і ввечері, але менш рясно. Намагайтеся, щоб підсумкова денна витрата води залишалася приблизно на колишньому рівні або стала лише трохи вище. Перезволоження в спеку при поганому провітрюванні може привести до різкого поширення грибкових захворювань на ослаблених від теплового стресу рослинах.

Вас не повинно хвилювати незначне в’янення листя в середині дня. Це захисний механізм, покликаний зменшити загальну площу випаровування. Зазвичай, до вечора листочки надолужують згаяне і приходять в норму.

Як ще допомогти помідорам в спеку

  1. Крім поливу охолодити помідори допоможе штучна тінь. У пікові години денної спеки на заздалегідь зафіксовані опори накидайте наявну під рукою тканину. Ближче до вечора спорудження розбирайте.
  2. Не забувайте про мульчування прикореневої зони. Мульча допоможе довше зберегти необхідну рослинам вологу в навколишньому ґрунті і запобіжить утворенню твердих поверхневих кірок, що утрудняють вільне дихання біля коріння.
  3. У спекотну погоду не перестарайтеся з підгодівлею. Беріть приклад з себе: в духоті і спеці їсти зовсім не хочеться, особливо важку їжу (хіба що, морозиво), а ось пити — навпаки.
  4. Неодноразово зустрічали думку, що при температурах вище +40 C пилок томатів стає стерильним. Не впевнені, що це дійсно так, але додаткове ручне запилення в ранкові години помідорним кущам точно не завадить. Злегка потрясіть кущики, щоб пилок зміг потрапити з маточок на тичинки. Також можна використовувати спеціальні препарати.
  5. Ще одна проблема, яка може заявити про себе в спеку — розтріскування плодів. Основна причина — нерівномірний полив. Було мало вологи, кущ максимально економив вологу, і раптом – рясний полив. Плоди налилися зсередини, шкірка тріснула. Додаткова порада тут: ввечері обприскуйте кущі по листу розчином розведеного у воді 1:3 молока.