Гарні квіти, що врятують ваш урожай

Відомо, що квіти приваблюють на ділянку комах-запилювачів, але деякі з них здатні й віднадити небажаних гостей — шкідників і хвороботворні мікроорганізми.

На першому місці серед таких квітів, звичайно, чорнобривці. Ці рослини виділя­ють фітонциди, що відлякують нематод та інших дрібних ґрунтових черв’яків від картоплі  й томатів. Якщо чорнобривці висадити по периметру грядки з суницею, то вони надійно захистять ягоди від довгоносика. Розта­шуйте клумбу з цими квітами поруч із посадками цибулі та капусти, і овочі переста­нуть страждати від навали цибулевої мухи, совки чи білана капустяного. Восени обтинайте стебла і пониклі квітки чорнобривців і зако­пуйте їх у грядки на зиму — так ви оздоровите ґрунт на своїй ділянці, уникне­те розвитку хвороботвор­них грибків, наприклад тих, які викликають фузаріоз.

Календулу часто садять між грядками з капустою, перцем, томатами, позаяк вона захищає урожай від кліщів і нема­тод. А якщо вона росте поруч з полу­ницею, то рятує полуничну плантацію від попелиці, приймаючи «вогонь» на себе. Фітонциди календули пригнічують спаржевого цвіркуна, гусениць бражника чимало видів попелиці. Ця рослина, як чорнобривці, перешкоджає поширенню грибкових захворювань, оздоровлює землю  і є прекрасним сидератом.

Піретрум (далматська, кавказька, перська ромашка). Ця рослина є нату­ральним інсектицидом. Кавказька ромаш­ка знищує мурах, мух, тарганів, бліх, вошей, попелицю, комарів, москітів, павуків та кліщів. Її можна використову­вати як репе­лент, обкурюю­чи приміщення. Якщо піретрум висадити поруч з капустою, то ви забудете про гусінь і попелицю. Піретрум, що росте поруч із яблунями та іншими плодовими деревами, надійно захистить сад від плодожер­ки, попелиці та інших шкідників.

Кілька настурцій на капустяній грядці віднадять білана, а влаштована поруч зі входом у теплицю клум­ба з цими квітами не дасть білокрилці шансу пошкодити томати. Стебла і листя настурції — ідеальний наповнювач траншей під посадку картоплі, тому що ця рослина позбавляє ґрунт від грибка, що викликає фітофтороз бульб.

Петунії протистоять практично всім шкідникам і хворобам бобових культур. Крім того, ці чудові квіти допоможуть урятувати редиску, ріпу, дайкон і пекін­ську капусту від полчищ хрестоцвітої блішки. А ще сусідство з петунією захи­щає айстри від фузаріозу.