Час посадки ягідних чагарників.

У середині жовтня проводять  посадку ягідних чагарників. Під ягідники, крім родючого грунту і добрив, добре внести суху золу (по 2-3 склянки під кущ), щоб підвищити стійкість рослин до хвороб.  Вирощують чорну смородину на одному місці протягом 10-12 років, червону смородину і аґрус — 13-14 років.

Чагарники потрібно обрізати відразу після посадки. Над землею залишають пеньки з 2-3 бруньками. Протягом першого року вегетації виростають 4-5 добре розвинених однорічних пагони. Наступного року в кущі залишають 3-4 найбільш сильних пагони для створення скелетних гілок. А слабкі вирізують на рівень ґрунту. В результаті восени другого року в кущах буде 3-4 дворічних скелетних гілки з розгалуженнями першого порядку і 5-6 прикореневих однорічних пагонів. Навесні третього року з бічних бруньок на гілочках першого порядку утворюються плодові китиці. З прикореневих однорічних пагонів залишають тільки 3-4 найбільш сильних, інші — вирізують. На четвертий і п’ятий рік після посадки

в кущах смородини має бути 12-15 гілок різного віку, червоної смородини і аґрусу — 8-12.

Надалі формування і обрізка полягає в заміні малопродуктивних старих гілок (чотири-, семирічних) більш цінними молодими, а також в проріджуванні кущів.