Чи небезпечний липовий цвіт з липкої липи?

Земля під липами мокра і липка, як і листя на деревах. У чім причина, що ці дерева «плачуть»?  І чи можна зараз проводити різні корисні заготовки з липи?

Причиною «липового плачу», який по-науковому називають «гутацією» – від латинського слова «гутта», що означає «крапля», може буде надлишок або нестача вологи. У першому випадку дерева виділяють зайвий сік, й він стікає з кінчиків листкових прожилок. Якщо ж повітря занадто сухе, то у спеку липа в такий спосіб захищається від висихання, і самостійно зволожує листя. І також власним соком.

Другою причиною мокрих дерев є попелиця, яка виділяє липкий сік, що стікає на землю. Ця комаха пошкоджує листя, випиває з нього вологу, від цього на дереві можуть розвиватися різні грибкові захворювання, а «сльози» мають неприємний запах. Якщо ж ідуть часті дощі, то розвиток попелиць уповільнюється, а у спеку цим комахам достатньо трьох днів, щоб відбувся увесь цикл їхнього розвитку.

Фахівець каже, якщо цвіт липи, який нині надійшла пора заготовляти як лікарську рослину, не пошкоджений попелицею, то його можна сміливо рвати. А ось якщо ж на ньому оселилися комахи тлі, цього робити не варто.