Чи є сенс у видаленні листя на помідорах

Хтось видаляє листя на помідорах, хтось його взагалі не чіпає, стверджуючи, що на полях ніхто нижнє листя не обриває. Але треба нагадати, що на полях отримують 2-3 кг овочів з 1 кв. м, а на дачах — 6-8 кг… Звичайно, є різниця!

Прихильники стрижки помідорів аргументують цей захід таким чином: буде провітрювання між листям і ґрунтом; це варто робити, адже фітофтора починається з нижнього, старого листя;старе листя нічого не дає кущам, а живлення споживає.

Однак усе не настільки просто. У міру зростання помідорів у них дійсно можна прибрати нижнє листя у будь-якій фазі і у будь-який момент. Але не одразу, та не більше одного-двох листочків на тиждень (це робиться для кращої вентиляції повітря у прикореневій зоні).

Також у будь-який момент можна прорідити листя у центрі куща, щоб воно не дуже сильно затінювало інше. А також, якщо кущі підв’язали до шпалери або кілків, прибирається й те листя, яке торкається землі.

У міру дозрівання нижньої кисті можна прибрати листя перед нею. При цьому є два важливих нюанси:

  1. На кущі завжди має залишатися не менше 12 нормальних листочків. Для чого? Про живлення для коріння можна не говорити, адже ще є важливий процес — випаровування. Це, так би мовити, система вентиляції усієї рослини. Особливо важливий цей процес жаркого літа, де випаровування виконує ще й функцію охолодження.
  2. Позбавляючи кущ листя, ми позбавляємо його ще й поживних речовин, а це означає, що губляться і смакові якості плодів. Плоди, звичайно, почервоніють і насіння дозріє, але смак буде вже не той.